Audio :)czwartek, 13 sierpnia 2009

MLK

Z dedykacją dla Shadow :)


MLK


Tekst:
Sleep, sleep tonight
And may your dreams be realized
If the thundercloud passes rain
So let it rain
Rain down on him
So let it be, so let it be

Sleep, sleep tonight
And may your dreams be realized
If the thundercloud passes rain
So let it rain
Let it rain, rain on him

Tłumaczenie:
Śpij, śpij tej nocy
I niech się spełnią twe sny
A jeśli przyjdzie burzowa chmura
To niech pada
Niech pada deszcz
Niech tak będzie, niech tak się stanie

Śpij, śpij tej nocy
I niech się spełnią twe marzenia
A jeśli przyjdzie burzowa chmura
To niech pada
Niech pada deszcz, pada deszcz

Interpretacja:
Jest późna noc. Przez okno przebija się światło księżyca i najbliższej latarni. W pokoju panuje półmrok. W miejscu, gdzie mogłoby się wydawać, że nic nie ma, z powodu głębokiej ciemności, stoi łóżko. Na nim leży dziewczyna zwinięta w kłębek. Kołdra, pod którą leży lekko się trzęsie. Osoba pod nią leżąca bardzo się boi. Niepokój przenika jej serce. Co przyniesie jutro? W tym momencie przychodzi Oblubieniec, który zaczyna ją głaskać po głowie i czule mówi "Śpij, kochanie, śpij. Niech jutro się spełnią Twoje nadzieje, te piękne obrazy, które nosisz w sercu. Ale jeśli zamiast tego będzie deszcz... To niech pada. Jeśli jutro nie będzie kolorowo, to wiedz, że Ja jestem z Tobą. Nie bój się. W końcu będzie tak, jak w Twoich snach. A teraz już śpij, moje dziecko..."

Historia:
Jest to ostatni utwór na płycie "The Unforgettable Fire" z 1984 roku. Podobnie jak "Pride" jest zadedykowany do Martina Luthera Kinga. Album, na którym się znajduje, jest spowity niepokojem. To dlatego w konteksie całej płyty, brzmi tak kojąco. Jest to przepiękna kołysanka, która idealnie rozładowuje emocje i wprowadza w nastrój pojednania. "MLK" był (i jest) utworem lepiej rozumianym przez ludzi walczących o prawa obywatelskie niż "Pride", jak zauważył sam Bono. ""Pride" to rock'n'roll, a "MLK" to hołd." - mówi.
"MLK" po raz pierwszy na żywo został wykonany 18.10.1984 roku w Espace Tony Garnier w Lyonie, we Francji. U2 rozpoczęło tym utworem cały koncert, co było dla nich lekcją, że koncerty zaczyna się od rock'n'rolla, bo tego oczekiwał tłum. Utwór regularnie pojawiał się do 1990 roku. Na estradę powrócił na europejskiej częsci trasy PopMart, ale od tego czasu był raczej rarytasem. Podczas obecnej trasy, 360' Tour pojawił się niemal na każdym koncercie :)

Brak komentarzy: